Zgryz otwarty – leczenie z wykorzystaniem ” bite turbos” i wczesnych wyciągów elastycznych

image

Jakie znaczenie mają bite turbos w leczeniu ortodontycznym ?

„Bite turbos” inaczej płaszczyzny nagryzowe służą do rozkontaktowania
zębów w pierwszej fazie leczenia ortodontycznego. Naklejane są zwykle na siekacze centralne, potocznie określane jako jedynki, od strony podniebiennej, lub na drugie trzonowce, potocznie zwane siódemkami.
W obu przypadkach pozostają niewidoczne.

Badania dowodzą, że bite turbos przyspieszają leczenie ortodontyczne. Dzięki ich zastosowaniu zęby mają wolną przestrzeń, w której mogą swobodnie zmieniać swoją pozycję, przez co leczenie przebiega szybciej.
Zastosowane na przednich zębach dodatkowo spełniają rolę deprogramatora mięśniowego. To pozwala na prawidłowe ustawienie szczęk względem siebie, czyli ustalenie prawidłowej relacji żuchwy do szczęki.

Stosując 'bite turbos” ortodonta jest w stanie zmienić i ustalić nową wysokość zwarcia szczęk. Ma to kolosalne znaczenie w leczeniu zgryzu głębokiego, ponieważ pozwala na ustalenie wymiaru pionowego dolnego odcinka twarzy tak aby uzyskać najlepszy dla pacjenta efekt estetyczny. Jest to podstawa w ortodoncji kierującej się profilem pacjenta i estetyką twarzy a nie tylko prawidłowym ustawieniem zębów.

Zobacz też: Leczenie bez usuwania zębów

Wczesne wyciągi elastyczne, do czego służą ?

Wczesne wyciągi elastyczne stosowane od pierwszego dnia noszenia aparatu ortodontycznego przez pacjenta, ustalają relacje szczęk względem siebie. Dodatkowo aktywują aparat pozwalając na pokonanie ograniczeń stałych aparatów ortodontycznych. Wyciągi elastyczne zakładane przez pacjenta codziennie przyspieszają leczenie i skracają czas noszenia aparatu ortodontycznego.

Wyciągi elastyczne służą też do aktywacji kości do wzrostu, pozwalając na wyrzynanie się zębów i zamykania zgryzu otwartego. Dodatkowo używa się je w końcowej fazie leczenia żeby ustalić prawidłowe kontakty zębów.

Zobacz też: Aparat ortodontyczny Invisalign poznaj jego zalety

W swojej praktyce stosuję „bite turbos” i wczesne wyciągi elastyczne u każdego pacjenta, ponieważ pozwalają one na użycie
mniejszych sił, jednocześnie zwiększając bezpieczeństwo. Ma to szczególne znaczenie w przypadku leczenia ortodontycznego dorosłych, u których leczenie jest trudniejsze, ze względu na wolniejszą przebudowę kości.
Wczesne wyciągi elastyczne dają szybką aktywację aparatów
ortodontycznych i ustawiają żuchwę w odpowiedniej pozycji w stosunku
do szczęki.
Stosując je, można ustawiać zęby w odpowiednich pozycjach, już w pierwszej fazie leczenia ortodontycznego, przez co całe leczenia trwa krócej.

Zobacz też: Aparat ortodontyczny Invisalign-najszybsze leczenie ortodontyczne

Autor: Bartosz Staniak

Aktualizacja 5.01.2021