Czego mogę nauczyć się od Greków ?

Będąc w Grecji na wakacjach udało mi się zwiedzić kilka starożytnych miast, znanych nie tylko z mitologii greckiej ale też biblijnych listów św. Pawła Apostoła.

W każdym z tych miejsc można było dostrzec jedną zasadniczą rzecz, było to niezwykłe piękno wykonania i niesamowita dbałość o szczegóły.

Każdą budowlę starożytnej Grecji charakteryzuje, oprócz aspektów użytkowych, niezwykła forma, imponujące rozmiary i piękne zdobienia.

W pewnym momencie już nie wiedziałem czy Grecy budowali, ponieważ potrzebowali obiektów sakralnych i użyteczności publicznej, czy budowali po to by realizować samych siebie poprzez formę, architekturę i piękne zdobienia.

Każda świątynia jest precyzyjnie osadzona w otoczeniu, wręcz wykorzystuje otoczenie do podkreślenia swojej niezwykłości. Solidne fundamenty i marmur jako budulec, zapewniały prawie nieśmiertelność budynkom i rzeźbom, które były praktycznie niezniszczalne dla sił przyrody. Zniszczyła je głównie głupota i zawiść ludzka. Ściany budynków dokładnie spasowane, i precyzyjnie wykonane do dziesiątych części milimetra. Fasady przyozdobione rzeźbami i płaskorzeźbami podkreślały piękno budynków i ich religijny charakter.

Nawet nie umiem sobie wyobrazić ile ciężkiej pracy trzeba było, aby dokonać tych cudów. Jakie podejście i założenia trzeba było przyjąć przed przystąpieniem do wykonania zadania, aby osiągnąć taki efekt.

To wszystko pokazuje jak można wykonywać swoją pracę, że każda nawet najprostsza czynność może być wykonana z intencją osiągnięcia pięknego efektu. Praca może być realizacją siebie, swoich zdolności i tego co chcielibyśmy pokazać światu poprzez efekt.

Cały czas, w swoje życie zawodowe wprowadzam nowe założenia. Uczę się i podglądam mistrzów współczesnej ortodoncji. Poznaję ich sposoby pracy. Szukam,również, inspiracji u artystów i rzeźbiarzy. Chcę aby każda moja praca dała piękny efekt końcowy. Ma być stabilna i funkcjonalna, ale to estetyka ma być najważniejsza aby wydobyć piękno i je podkreślać.

Na zdjęciach

są narzędzia, których używali greccy lekarze ponad 2000 lat temu. Niektóre z nich są dokładnie takie same jak te, które wykorzystuję w swojej pracy.

Wszyscy możemy się uczyć od Greków.

Autor: Bartosz Staniak

Aktualizacja 5.01.2021

 

Leave a Reply