Lingwalny aparat na zęby, czy warto ?

Lingwalny aparat ortodontyczny, zanim kupisz, przeczytaj ten wpis.

Dowiesz się jakie aparat lingwalny ma zalety, a jakie wady w porównaniu z innymi aparatami kosmetycznymi. Ile trwa leczenie, jakie są koszty i wyrzeczenia związane z noszeniem aparatu lingwalnego.

Rozwój ortodoncji polega, między innymi, na poszukiwano sposobu na to, aby ukryć aparat ortodontyczny, lub przynajmniej sprawić, aby był mniej widoczny na zębach.

Metalowe zamki przyklejone do powierzchni zębów są widoczne i nie każdemu to odpowiada.

Rozwiązaniem tego problemu miały być  aparaty lingwalne, gdzie  zamki przyklejone są do językowej powierzchni zębów, co czyni je praktycznie niewidocznymi.

Jest to duży aczkolwiek chyba jedyny plus aparatów lingwalnych.

Umieszczenie zamków po językowej stronnie zębów powoduje, że drażnią one bezpośrednio język i utrudniają wymowę. Założenie tego aparatu jest technicznie trudne i kosztowne.

Samo leczenie jest dość skomplikowane i trudne dla lekarza prowadzącego, ze względu na ograniczony dostęp do zamków. Jedzenie z aparatem lingwalnym nie należy do przyjemności a czyszczenie tego aparatu jest czasochłonne i trudne.

Koszt leczenia aparatem lingwalnym to kwota od 15 tyś do 30 tyś złotych. Czas leczenia to zwykle 3 lata.

Wydaje się że nakładkowy aparat ortodontyczny, a w szczególności system Invisalign stanowi najlepszą alternatywę jako niewidoczny aparat ortodontyczny.

Aparat nakładkowy jest niewidoczny na zębach, nie drażni języka ani policzków, nie utrudnia wymowy.

Największym problemem dla pacjentów leczonych ortodontycznie jest utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej. Aparat lingwalny jest prawdopodobnie najtrudniejszym systemem jeśli chodzi o utrzymanie higieny. Zabiegi higieniczne zabierają dużo czasu. Aby dobrze oczyścić taki aparat potrzeba ok 15 min. Jeśli robimy to 3 razy dziennie to potrzeba 45 min dziennie na samo czyszczenie aparatu, razy 365 dni w roku to mamy 16 425 minut w roku czyli 273 godziny, czyli 11,4 dni. Na samą higienę stracimy 11 dni w roku, razy 3 lata leczenia to wychodzi 1 miesiąc !!!

1 miesiąc stracony na mycie zębów z aparatem ortodontycznym !

System Invisalign jest pod tym względem bezkonkurencyjny, ponieważ czyścimy zęby tak samo jak bez aparatu, czyli ok 3 min. Dzięki zdejmowaniu nie utrudnia higieny, a dodatkowo można cieszyć się normalnymi posiłkami, ponieważ zdejmujemy go również do jedzenia.

Dodatkowo aparat ortodontyczny Invisalign jest najszybszy w działaniu ze wszystkich dostępnych aparatów. Leczenie jest praktycznie o połowę krótsze, średnio trwa od 4 miesięcy do 1,5 roku,  Klasyczny aparat ortodontyczny jak i aparat lingwalny musi być na zębach średnio od 2 do 3 lat.

Ilość pacjentów przeleczona aparatem Invisalign to już ponad 7 milionów osób na całym świecie. Ilość zadowolonych pacjentów ciągle rośnie. System Invisalign jest cały czas rozwijany i dzięki czemu może być stosowany do leczenia praktycznie każdej wady zgryzu.

Ustawienie zębów jest bardzo precyzyjne, ponieważ całe leczenie planowane jest komputerowo. Wygody użytkowania tego aparatu nie da się przecenić i jest to obecnie najlepszy aparat ortodontyczny i najbardziej przyjazny pacjentowi.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, umów się  do Dentalcomfort na konsultację ortodontyczną.

Autor: Bartosz Staniak

Aktualizacja 5.01.2021

Leave a Reply